Kosmiczni Marines w służbie interesom Trumpa. USSF Space Jammer – nowa zabawka

SA_kategoria_astro_news

Ogłoszenie 20 grudnia 2019 roku niezależnych Sił Kosmicznych USA, stanowiących departament U.S. Air Force z pewnościom było ciekawostką, która rozpalać mogła wyobraźnię wyłącznie u fanów science-fiction. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, bowiem funkcjonujący od 1982 roku protoplasta jednostki (Air Force Space Command) miał charakter niemal wyłącznie polityczny, umacniający w głowach Amerykanów świadomość, że państwowe władze mają pełną kontrolę nad kosmicznymi zasobami podatników, gwarantując tym samym bezpieczeństwo z góry…

USSF_uniform

Z zainteresowaniem obserwowaliśmy informacje o nowych insygniach i mundurach, a tymczasem do uzbrojenia United States Space Force weszła prawdziwa broń ofensywna.

Ochrona misji kosmicznych i informowanie o zagrożeniach z powietrza

Tak można streścić główne dotychczasowe cele AFSPC, a motto „Guardians of the High Frontier” dodatkowo je podkreśla. Kontrola i ochrona – oto główne zadania tej mitycznej jednostki, która niedawno urosła do rangi niezależnej służby.

„Guardians of the High Frontier”

USSF_logoUSSF bezpośrednio przenosi do siebie tą ideę i trudno dziwić się tutaj ruchom Amerykanów, umacniających znaczenie swoich kosmicznych żołnierzy – kosmos to nasza przyszłość.

Z miesiąca na miesiąc w naszej okołoziemskiej przestrzeni kosmicznej znajduje się coraz więcej specjalistycznego złomu. Bardzo drogiego złomu! Cała ta gra toczy się o jedno – informację.

Ta niestety nie jest już tak nieskazitelna i oczywista, ponieważ potencjalnie służyć może radykałom w złym celu, stąd też istotne jest jest jej bronienie lub wręcz uniemożliwienie jej pozyskania.

Bezpieczny start wojskowych i cywilnych misji oraz monitorowanie przestrzeni w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń to kluczowe aspekty prawidłowej kontroli powietrznej, która w dobie wielu cyfrowych zagrożeń jest coraz poważniej traktowana przez wiele państw.

Każdy kraj ma swój kosmiczny interes

Nie można łudzić się, że celem USFF i bliźniaczych służb są wyłącznie operacje defensywne. Stany Zjednoczone są bogate w szpiegowskie doświadczenia i od dekad walczą o swoją przestrzeń w pozyskiwaniu danych nad niemal całym globem.

O zakusach amerykańskich włodarzy może świadczyć m.in. fakt iż omawiana jednostka posiada już w swym arsenale prawdziwe ofensywne uzbrojenie – Space Jammer, czyli satelitarny zakłócacz.

USSF_antenna

Ten niepozorny talerz o kilkumetrowej średnicy to w istocie niebezpieczna broń, która rzekomo z powierzchni ziemi jest w stanie zakłócać komunikację satelitarną. Nie ma oczywiście mowy o ujawnieniu jakichkolwiek parametrów i osiągów.

Z jednej strony jest to sprzęt, który może blokować wrogie urządzenia orbitujące nad terytorium USA, aby te nie mogły pozyskiwać wrażliwych danych. Z drugiej strony jednak w teorii jest w stanie blokować działanie systemów alarmowych innych krajów, które w przypadku potencjalnego ataku ze strony USA, byłyby zdane tylko na wykrywanie z powierzchni ziemi, co może okazać się spóźnione i niewystarczające.

Jest to zatem niebezpieczne narzędzie współczesnej wojny cyfrowej, które może wpływać na bezpieczeństwo globalnie.

Amerykanie nie byli pierwsi

To Rosja wyprzedziła i zaskoczyła USA swoim systemem Tirada 2, który według doniesień był użyty w konflikcie w Donbasie, skutecznie blokując działania szpiegowskie z zachodu. Był to swoisty pstryczek w nos, który najwyraźniej stał się motorem w rozwoju nowego amerykańskiego arsenału.

Od kontroli satelitów do Gwiezdnych Wojen?

Jakkolwiek by ten tytuł nie brzmiał abstrakcyjnie to każdy kto śledzi informacje o rozwoju przemysłu kosmicznego i doniesienia o gospodarczych zakusach Trumpa odnośnie pozyskiwania surowców z kosmosu, bierze pod uwagę, że w przyszłości może dochodzić do konfliktowych sytuacji.

USA, Rosja, Chiny, Indie – w przyszłości kosmos może okazać się zbyt ciasny, a niczym nieograniczone misje badawcze w dalekiej perspektywie mają służyć ludzkości w rozwoju, czytaj – bogaceniu się. Szybko jednak bańka mydlana pęknie, a tak szeroko rozumiana ludzkość zostanie zastąpiona interesami poszczególnych mocarstw.

Całkiem możliwe, że kosmiczne górnictwo, o którym myślą idealiści i wizjonerzy pokroju Muska, w rzeczywistości stanie się polityczną kością niezgody, a Stany Zjednoczone już teraz rozpoczęły przygotowania do podboju.

Futurystyczne obrazki rodem z filmów i gier mogą niestety przybrać realny wymiar…

COD_ghosts_space

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s