Lunar Flashlight, CAPSTONE i Gateway – kamienie milowe w powrocie człowieka na Księżyc. Artemis nabiera kształtów

SA_kategoria_astro_news

O projekcie Artemis pisałem już nieco w poprzednim Astro Newsie, kiedy ogłoszono imię dla nowego łazika marsjańskiego. Wtedy też wyjaśniłem jak duże znaczenie dla przemysłu kosmicznego w drodze do załogowej misji na Marsa ma ponowne wysłanie ludzi na Księżyc.

gateway_maxar

Zainteresowanych zapraszam do rozwinięcia.

Zanim jednak NASA, ESA i CSA wyślą kogokolwiek na Srebrny Glob, potrzeba poczynić szczegółowe przygotowania, tak aby móc realizować ambitny projekt, jakim miałaby być budowa księżycowej bazy. Kluczowe jest rozpoznanie warunków oraz naturalnych zasobów, które potencjalnie mogą stanowić dla astronautów cenny surowiec.

Satelity Cubesat – czyli zmysły projektu Artemis

Pierwszym krokiem będzie wysłanie w 2021 roku bezzałogowej misji manewrowej, która ma być swoistym testem dla sprzętu. Przy okazji na orbitę Księżyca wyniesionych zostanie 13 Cubesatów – niewielkich satelitów wyposażonych w aparaturę pomiarową, które pozostaną tam, dostarczając szeregu bardzo istotnych danych.

lunar_flashlight

Pierwszym potwierdzonym satelitą ma być Lunar Flashlight, czyli Księżycowa Latarka wyposażona w system do pomiarów laserowych, który posłużyć ma w wykrywaniu i analizie ilości wodnych zasobów w kraterach i szczelinach. Jak się okazuje, Srebrny Glob może być bardzo bogaty w wodę, a ta zalegając w zacienionych miejsca w postaci lodu, może być stosunkowo łatwa do pozyskania przez ludzi i wykorzystana po przetworzeniu do spożycia, a nawet późniejszej produkcji paliwa.

Drugi satelita, który na pewno w 2021 roku zostanie wyniesiony w tamtym kierunku to CAPSTONE, który docelowo ma być wykorzystywany do testowania systemu nawigacji w odniesieniu do satelity Lunar Reconnaissance Orbiter. Przy okazji jednak stanowić będzie także rolę królika doświadczalnego, ponieważ będzie operować na orbicie przeznaczonej w przyszłości dla projektu o wiele ambitniejszego…

Księżycowa stacja kosmiczna Gateway

Przedsionkiem w załogowych lotach na Księżyc ma być właśnie w przyszłości ta stacja kosmiczna, która będzie orbitować wokół Srebrnego Globu na wysokości wykorzystywanej wcześniej przez CAPSTONE. Jej cel jest analogiczny do większej ISS, która od lat orbituje wokół Ziemi, dostarczając cennych danych i informacji o kosmosie, stanowiąc tym samym poligon treningowy dla astronautów.

gateway_moon

Gateway ma powstać we współpracy NASA, ESA, CSA i innych przedsiębiorstw, które mają być odpowiedzialne za poszczególne moduły. Potwierdzono już wyposażenie stacji w instrument do pomiaru promieniowania kosmicznego oraz rejestrator wysokoenergetycznych cząstek wiatru słonecznego, co pozwoli na dokładne przygotowanie sprzętu i ludzi na nieprzyjazne warunki panujące w kosmosie.

gateway

Projekt jest bardzo ambitny i bez wątpienia jego realizacja będzie prawdziwym kamieniem milowym w drodze do powrotu człowieka na Księżyc i jego racjonalnego gospodarowania. Doświadczenia te odnajdą bezpośrednie przełożenie w planowaniu załogowego lotu na Marsa.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s