Pablo Escobar niebezpieczny nawet zza grobu, czyli firma zarabiająca na ludzkiej naiwności

escobar_title

Smartfony ze składanym ekranem z całą pewnością są głośną nowością w branży telekomunikacyjnej, a wielu producentów próbuje zaskakiwać nas coraz to bardziej wymyślnymi formami. Komercyjnie dostępne Samsung Galaxy Fold, Motorola Razr czy Samsung Galaxy Z Flip są bardzo interesującymi konstrukcjami, które pomimo szeregu wad wieku młodzieńczego dla tego segmentu telefonów, są warte uwagi i mogą stanowić przełom w tej monotonnie nudnej i zastygłej branży.

Mają niestety jedną wspólną wadę… Są kosmicznie drogie. Ale bez obaw! Z odsieczą przybywa firma założona przez wielkiego dobrodzieja Kolumbii.

Zainteresowanych tematem zapraszam do rozwinięcia.

Składany ekran = dobro luksusowe

Sami przyznacie, że wydatek rzędu 6000 – 9000 złotych na telefon komórkowy w oczach przeciętnego Polaka jest zakupem iście luksusowym. Nie musimy się niczego wstydzić, ponieważ zdecydowana większość świata o posiadaniu, któregoś z wcześniej wymienionych modeli mogłaby co najwyżej pomarzyć.

I trudno się temu dziwić, bowiem w dobie konstrukcyjnej nudy producenci telefonów prześcigają się coraz to mocniejszymi podzespołami, dążąc do poprawy parametrów technicznych, tak jakbyśmy nagle wszyscy potrzebowali mocy obliczeniowej do lotu w kosmos 😉 Forma telefonu komórkowego skostniała na przestrzeni lat, stąd nic dziwnego, że użytkownicy potrzebują powiewu świeżości.

Sam pomimo ogólnego zadowolenia ze swojego Xiaomi Redmi Note 8 Pro (który swoją drogą stał się sprzedażowym hitem w naszym kraju) chętnie eksperymentowałbym ze „składakami”, gdyby te nie były tak drogie…

Dobrodziej z Medellin

escobar3

Na szczęście na rynku składanych telefonów pojawiła się kolumbijska firma Escobar Inc, którą w 1984 roku założył znany boss narkotykowy Pablo Escobar wraz ze swoim bratem Roberto de Jesús Escobar Gaviria. Przedsiębiorstwo reaktywowano w 2014 roku po wyjściu Roberto z więzienia, przy współpracy szwedzkiego inwestora, Olofa Gustafssona, który pełni aktualnie funkcję CEO.

Pojawił się pierwszy składany telefon komórkowy w cenie do 400 dolarów – Pablo Escobar Fold 1, który miał stanowić przełom na rynku. Ociekający złotem, promowany przez kuso odziane kobiety, miał być powiewem świeżości i prestiżu dla mniej zamożnych odbiorców.

escobar4

Forma marketingu wyznacza target

Chamska, seksistowska i wąsata kampania promocyjna, bazująca na najbardziej prymitywnych ludzkich instynktach miała działać na potencjalnych klientów niczym lep na muchy. Nic więc dziwnego, że dziennikarze technologiczni ze zdrowym sceptycyzmem podeszli do tej nowinki, ponieważ jak wiadomo – technologia składanych ekranów dopiero raczkuje, zatem trudno uzyskać jakość Samsunga czy Motoroli za ułamek ich ceny. Nie mniej jednak znaleźli się śmiałkowie, który wpłacili 400$ na konto brata kokainowego bossa z Medellin, oczekując na swój „towar”.

Nie trzeba było jednak czekać długo, a Escobar Inc ogłosiło premierę nowego składanego smartfona – Escobar Fold 2, który również dostępny jest za mniej niż 400$.

escobar1

Escobar Inc vs. Samsung

Podobieństwo do wspomnianego już wcześniej Samsunga Galaxy Fold nie jest przypadkowe, bowiem firma Gavirii i Gustafssona przyjęła w swojej kampanii reklamowej otwartą walkę z Samsungiem, a oferowany „składak” z Medellin miał dorównywać koreańskiemu Foldowi parametrami, zachowując bardzo atrakcyjną cenę.

Powstała nawet witryna internetowa ripsamsung.com (Rest In Peace Samsung), należąca do Escobar Inc – to nie żart! Na oficjalnym kanale YT kolumbijskiej firmy (bo taki też istnieje) można zobaczyć bardzo wymowne wideo:

Sex sells

Jak łatwo można zauważyć, wszędzie przewijają się półnagie modelki, które bez wątpienia mają odwieść uwagę widzów od samych produktów. O co jednak tutaj chodzi? Escobar Inc wypuścił telefon, który wygląda jak model od Samsunga, jest tak samo funkcjonalny, a mimo to jest w jakimś stopniu lepszy i znacząco tańszy? Gdzie tutaj jest haczyk? Dlaczego składany telefon z Kolumbii z preinstalowaną tapetą samego Pablo można dostać za tak niewielkie pieniądze?

Z odsieczą przybywają dziennikarze technologiczni, którzy zakupili Folda na potrzeby testów. Polecam tutaj film Marquesa Brownlee, który demaskuje przekręt, jakim są telefony spod szyldu Escobar Inc:

Prawda o Pablo Escobar Fold

Fold 1 to w istocie rebrandowany Royole FlexPai, natomiast Fold 2 jest tak naprawdę… Samsungiem Galaxy Fold!

Naiwnością byłoby twierdzenie jakoby Escobar był tym samym telefonem co Samsung, przy zachowaniu atrakcyjnej ceny dzięki internetowej dystrybucji, tańszemu opakowaniu, zakrytym znakom handlowym koreańskiego oryginału czy wspomnianej już tapecie Pabla…

Escobar Fold 2 to tak naprawdę perfidnie oklejony tanią, imitująca złoto folią Samsung Galaxy Fold, który jest przynętą na potencjalnych kupców. Dziennikarzom celowo wepchnięto o wiele droższy telefon, którego wartość znacznie przekracza 400$, aby pochwalili dobrą jakość produktu i zachęcili innych do wydania pieniędzy na składany smartfon z Medellin.

A co otrzymali pozostali klienci? Chyba już się domyślacie…

Oszukani przez kartel narkotykowy

Powiem krótko, chyba nikt o zdrowych zmysłach nie wierzył, że firma będąca jawnym spadkobiercą człowieka odpowiedzialnego za dystrybucję narkotyków i śmierć setek ludzi, da ludziom telefon ze składanym ekranem za ułamek jego realnej ceny.

Nie zdziwiłbym się, gdyby Escobar Inc dysponowało tylko tymi kilkoma Samsungami Galaxy Fold, które użyte zostały na potrzeby marketingu firmy, a które później rozesłano do wybranych dziennikarzy, aby ci zaaprobowali produkt. Te rozbite egzemplarze to zapewne również fake 🙂

Chciałbym wierzyć, że jedynymi osobami, które przelały swoje pieniądze na telefony z Medellin byli właśnie owi testerzy, którzy w istocie otrzymali produkty markowe i o wiele droższe, jednak biorąc pod uwagę ponad 4 000 000 odsłon materiałów na kanale YT firmy Gavirii i Gustafssona, sądzę iż skala oszustwa jest całkiem duża.

escobar_yt

Nawet Avast w wynikach wyszukiwania Google ostrzega przed oficjalną witryną firmy:

escobar_google

To jednak nie koniec listy grzechów oszustów z Medellin…

Konflikt z Netflixem i tajemnicze morderstwo

W 2016 roku firma Escobar Inc wysunęła przeciw Netflixowi roszczenia w sprawie nieautoryzowanego wykorzystania informacji o Pablo i jego rodzinie w serialu Narcos. Zażądano wówczas zadośćuczynienia w wysokości aż 1 miliarda dolarów! W 2017 roku znaleziono w Meksyku ciało współpracownika Netflixa, zamordowanego wewnątrz własnego samochodu. Gaviria oficjalnie zdementował, jakoby stał za tym zamachem i tajemniczo wycofał roszczenia wobec serwisu streamingowego. Co ciekawe – zaoferował swoją pomoc w ochronie pracowników Netflixa, przy użyciu… Własnych płatnych morderców.

Poparcie dla Donalda Trumpa

Na początku 2019 roku Olof Gustafsson wsparł za pośrednictwem serwisu GoFundMe działalność Donalda Trumpa kwotą 50 milionów dolarów, co spotkało się z odpowiedzią republikańskiego elektoratu w zbiórce kolejnych 10 milionów w jedynie 10 godzin, po czym… Usunięto witrynę z platformy.

Escobar Inc było już trzy lata wcześniej oskarżane o wspieranie Trumpa w mediach społecznościowych w trakcie jego kampanii prezydenckiej.

Escobar Inc chce pieniędzy lub Tesli

W połowie 2019 roku firma z Medellin rozpoczęła dystrybucję propanowego miotacza płomieni, który tajemniczo przypomina Not-a-Flamethrower od The Boring Company, której właścicielem jest sam Elon Musk.

escobar2

Internetowi testerzy rozprawili się już z tym tworem, który w istocie jest miotaczem wyprodukowanym przez Muska, z jedynie przeklejonymi naklejkami. Brzmi znajomo?

Nie przeszkodziło to jednak Gavirii w wysunięciu roszczeń względem amerykańskiego miliardera na kwotę 100 000 000 $ – w gotówce, akcjach Tesli lub… Możliwości stania się CEO tejże.

Pablo Escobar niczym Elvis

Jak widać, wielki przestępca ubiegłego stulecia potrafi mieszać nawet zza grobu, ponieważ wykorzystująca jego nazwisko firma bije w sieci popularność i zarabia na ludzkiej naiwności.

Konflikty z wielkimi korporacjami może i wyglądają żałośnie, jednak prawdą jest iż nadmuchują sławę Escobar Inc. Sam serial Narcos niebagatelnie przyczynił się do popularyzacji historii o kartelu z Medellin, dzięki czemu powstała fala, na której Gaviria i Gustafsson próbują przechytrzyć ludzi. Sława Pabla Escobara nawet dzisiaj jest motorem do pozyskiwania ogromnych zysków, zgodnie z rodzinną tradycją – nielegalnie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s