Perseverance czyli wytrwałość – znamy imię kolejnego łazika marsjańskiego od NASA. Start w czerwcu

Wczoraj ogłoszono imię dla nowego łazika marsjańskiego od NASA, który do tej pory był rozpoznawany pod kryptonimem Mars 2020. Jego autorem jest 13-letni uczeń z USA.

Oficjalną nazwą łazika, który konstrukcyjnie jest spadkobiercą Curiosity, okrzyknięto Perseverance, czyli Wytrwałość.

Jest to bardzo spójne i logiczne podejście, które świetnie zaznacza charakter tej misji na Czerwoną Planetę, bowiem planowany na czerwiec tego roku start ma na celu kontynuację badań prowadzonych przez „ciekawskiego” kolegę. Wytrwałe badanie powierzchni Marsa, jego geologii, stanu atmosfery, zjawisk w niej zachodzących oraz pobieranie próbek skalnych – to tylko podstawowe zadania Perseverance. Osobiście liczę na cały ogrom nowych zdjęć z powierzchni naszego czerwonego sąsiada 🙂

Lądowanie łazika na powierzchni Marsa planowane jest na luty 2021 roku. Warto przypomnieć, że termin misji nie jest przypadkowy, ponieważ zbiega się on z „oknem” czasowym, kiedy Czerwona Planeta znajduje się najbliżej Ziemi. Kolejna możliwość nastąpi dopiero za 2,5 roku.

Wysłanie Wytrwałości na Marsa to tylko część bardzo rozbudowanego planu NASA, który obejmuje także nadchodzącą misję załogową na Księżyc – misja Artemis. Celem jest wysłanie ludzi na Marsa. Nim jednak do tego dojdzie, naukowcy będą musieli wykonać mnóstwo badań i analiz warunków marsjańskich, tak aby najlepiej przygotować Agencję do tak ważnego przedsięwzięcia.

Misja podstawowa Perseverance jest określona na jeden rok marsjański, czyli ponad 600 ziemskich dni, z opcją przedłużenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s