Koronawirus SARS-CoV-2: Jak się bronić? Skuteczne metody

SA_kategoria_bezpieczeństwo

W związku z rosnącymi niepokojami społecznymi wywołanymi pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2, postanowiłem spisać najważniejsze zasady, które pozwolą Ci uniknąć zarażenia.

Po więcej szczegółów zaprasza do rozwinięcia.

Na świecie umierają ludzie. Co ze mną?

Koronawirus SARS-CoV-2 to bez wątpienia spore zagrożenie dla ludzkiego organizmu, jednak …

Nie bój się! Pomimo wysokiej zaraźliwości, sam przebieg choroby w znakomitej większości przypadków jest łagodny i bardzo podobny do zwykłej grypy.

Co zrobić, aby się nie zarazić?

Pomimo powszechnego przerażenia ludzi i szturmowania sklepów (zwłaszcza w Polsce) w poszukiwaniu środków czystości i suchej żywności, przede wszystkim zachowaj spokój – nie daj się porwać pędowi tłumu!

Aby się nie zarazić, nie musisz robić nic więcej co już zapewne doskonale wiesz i stosujesz. Gwoli przypomnienia jednak udzielę Ci kilka podstawowych wskazówek.

Instytucją nadrzędną w kwestii alarmowania epidemiologicznego i udzielania instrukcji w zakresie ochrony jest WHO – Światowa Organizacja Zdrowia – jej witrynę znajdziesz poniżej:

https://www.who.int/

WHO wydała już szereg wskazówek i instrukcji odnośnie postępowania w kwestii koronawirusa, jednak z uwagi na brak oficjalnie potwierdzonego przypadku zarażenia w Polsce – wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku złotych reguł.

Zasady bezpieczeństwa

  1. Uspokój się, nie daj się ponieść emocjom i nie rozsiewaj paniki. Wiele mediów nadużywa terminów „epidemia” i „pandemia”, przez co ludzie (także w Polsce) w przerażeniu szturmują sklepy i wykupują rozmaite artykuły bezpieczeństwa i nie tylko. Daleko nam do sytuacji kryzysowej.
  2. Dbaj o higienę! To najważniejszy punkt. Myj często ręce, stosuj płyny i żele dezynfekujące oraz unikaj kontaktu dłoni z twarzą. Hmmm… Ale przecież to już doskonale wiesz, w końcu mamy sezon zimowy i jak co roku stosujesz zwiększoną profilaktykę przeciwko grypie 🙂 Teraz jest dokładnie tak samo.
  3. Jeżeli widzisz, że ktoś w twoim otoczeniu ma kaszel lub katar to unikaj podawania mu dłoni i przebywania blisko niego. Jeśli takie towarzystwo jest dla ciebie uciążliwe to grzecznie zasugeruj wizytę u lekarza – to dla waszego wspólnego dobra.
  4. Myj elementy, sprzęt i urządzenia, z których korzystają inni, np. w pracy przetrzyj chusteczką dezynfekującą narzędzie, z którego ktoś korzystał na poprzedniej zmianie. To również nic innego jak codzienna, rutynowa higiena, którą powinno się stosować w domu lub w miejscu pracy 🙂
  5. Warto monitorować temperaturę ciała, np. raz dziennie, lub częściej – jeżeli czujesz się gorzej.

Jestem chory! Co robić?

Nie bój się! Jeżeli masz podwyższoną temperaturę (ponad 37 stopni C) i/lub jeżeli masz kaszel i/lub katar to po prostu idź do lekarza – tak jak to robisz, gdy się przeziębisz lub masz objawy grypy.

Dobrym rozwiązaniem jest zwolnienie z pracy lub szkoły przynajmniej na kilka dni, podczas których będziesz monitorować często swoją temperaturę ciała.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nasilonych objawów – postępuj zgodnie z wytycznymi WHO, jednak przede wszystkim…

Spokojnie 🙂 Panika nie poprawi twojego stanu. Twój organizm potrzebuje siły do walki z infekcją – to od ciebie zależy jak będzie ona przebiegać. Ogranicz kontakty z innymi ludźmi i postępuj zgodnie z tym co powie ci lekarz.

Strach ma wielkie oczy

Media zewsząd bombardują nas newsami o rzekomych przypadkach koronawirusa w Polsce. Dziennikarze szturmują szpitale i infolinie Ministerstwa Zdrowia, aby wyłowić jakąkolwiek medialną przynętę. To bardzo nieuczciwe z ich strony, jednak my musimy umieć się bronić przed takimi psychologicznymi praktykami.

Znakomita większość internetowych doniesień do niczym niepotwierdzone plotki, które wywołują wśród ludzi niepotrzebne poruszenie. Wzmożona sprzedaż maseczek ochronnych i środków odkażających jest pozytywną informacją, ponieważ świadczy o rosnącej świadomości Polaków w kwestii prewencji i higieny – to dobrze, że ludzie przywiązują więcej uwagi do mycia rąk. Niestety szaleńcze wykupywanie suchej żywności w sklepach to już przesada – ludzie szykują się na kryzys, który sztucznie rośnie na zasadzie śniegowej kuli. Jak tak dalej pójdzie to niedługo będziemy mieli problem ogromnej ilości zniszczonej, zmarnowanej żywności – to niedobrze o nas świadczy.

Polegajmy na oficjalnych doniesieniach i wskazówkach organizacji, które wiedzą co robić. Mój wpis to jedynie zachęta do niezależnego myślenia i obojętności na owczy pęd.

Podobnie jak z innymi chorobami, tak i z SARS-CoV-2 sobie poradzimy. Musimy być tylko świadomi i odpowiedzialni, nie działać impulsywnie, a racjonalnie.

Jedna myśl w temacie “Koronawirus SARS-CoV-2: Jak się bronić? Skuteczne metody

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s