„Ciemna” strona Księżyca oczami astronautów misji Apollo 13

moon_title

Zerkając nocą na Srebrny Glob niejednokrotnie zastanawiamy się jak wygląda jego druga strona. To ją właśnie mieli okazję zaobserwować członkowie misji Apollo 13, której powodzenie jest mocno wątpliwe.

Bez względu na jej całkowity rozrachunek, naukowcom z NASA udało się szczegółowo odtworzyć widoki, które towarzyszyły astronautom w tych mrożących krew w żyłach chwilach. Zapraszam do rozwinięcia.

Zdumiewające są dane uzyskane przez sondę Lunar Reconnaissance Orbiter, która dysponując szeregiem specjalistycznego oprzyrządowania, bada powierzchnię Księżyca z jego orbity.

Uzyskane przez NASA dane pozwoliły na szczegółowe odtworzenie powierzchni naszego naturalnego satelity – szczególnie interesująca jest jego „ciemna” strona.

moon_1

Ogromna liczba widocznych kraterów po kolizjach z różnymi dryfującymi w kosmosie obiektami uświadamia nam jak wiele uderzeń Srebrny Glob przejmuje swoją masą, chroniąc tym samym Ziemię.

Ciekawa i urozmaicona struktura powierzchni może pobudzać do myślenia – nie tylko domorosłych entuzjastów kosmosu. Niedawno na rok 2024 planowana była bowiem kolejna załogowa misja na Księżyc. W związku z opóźnieniami konstruktorskimi w pracach nad rakietą SLS, która ma wynieść statek z astronautami w stronę naszego naturalnego satelity, planowane lądowanie powoli przesuwa się na 2028 rok.

moon_2

Długo ludzkość musiała czekać na wielki powrót człowieka na Księżyc, a prognozy najbardziej rozpoznawalnej agencji kosmicznej każą nam jeszcze uzbroić się w cierpliwość.

Warto obserwować jednak rozwój chińskiego przemysłu kosmicznego, który również zapowiada załogowe loty na Srebrny Glob. Być może właśnie Kraj Środka będzie kolejną nacją, która postawi stopę swojego przedstawiciela na Księżycu.

Tymczasem wszystkich zainteresowanych widokami, które podziwiać mogli astronauci misji Apollo w 1970 roku, zapraszam do obejrzenia poniższego filmu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s