KTO Rosomak

rosoma_banner

KTO to taki, KTO to taki? Rosomaki 🙂

Przyszła pora na pierwszy artykuł w kategorii polskiego uzbrojenia, a zarazem w kategorii uzbrojenia współczesnego. Bez zbędnych wstępów, niniejszy wpis będzie o Kołowym Transporterze Opancerzonym Rosomak. W skrócie postaram się omówić historię jego powstania i wprowadzenia do służby w Wojsku Polskim, a także podstawy jego konstrukcji oraz wersje i warianty wraz z ich specyfikacją i przeznaczeniem. Zapraszam do lektury 🙂

Nasze polskie? – Informacje wstępne

Warto rozpocząć od faktu, iż Rosomak nie jest w pełni polskim wozem, a nazywanie go w ten sposób jest mylne. Pochodzenia tego transportera należy szukać w Finlandii i właśnie na fińskiej licencji polskie Rosomaki są produkowane w Siemianowicach Śląskich w zakładach Rosomak S.A. (dawniej Wojskowe Zakłady Mechaniczne S.A.).

rosomak1

Z krainy lasów i bagien do kraju nad Wisłą

Koniec 2002 roku okazał się być kluczowy w kwestii zakupu nowego pojazdu, ponieważ wtedy to fińska firma Patria Vehicles Oy wygrała wraz ze swoim projektem Patria AMV polski przetarg na kołowy transporter opancerzony.

AMV, czyli Armoured Modular Vehicle to z nazwy i definicji pojazd modułowy, zatem taki, który dzięki specyficznej budowie i uniwersalnym rozwiązaniom konstrukcyjnym można łatwo przystosować do pełnienia różnych specyficznych ról.

Brzmi dobrze? Owszem! Czy udało się spełnić założenia? Nie do końca…

Wyparcie betonu

Głównym założeniem wdrożenia nowego transportera opancerzonego było zastąpienie starego i wycofanego ze służby OT-64 SKOT oraz częściowe wycofanie niezłego, acz archaicznego BWP-1.

Trochę o budowie

Rosomak to pojazd 8-kołowy, gdzie każde z nich jest napędzane. Przy masie bojowej ok. 22 ton i 11 osobach wewnątrz puszki turbodoładowany silnik Diesla potrafi rozbujać to cudo fińskiej inżynierii nawet do 100 km/h. Samej mocy jest tutaj umiarkowanie dużo – 490 KM. Pojazd jest długi na 7,77 m, szeroki na 2,83 m i wysoki na 2,36 m bez wieży, a na 2,99 m z wieżą. Przy prześwicie 0,43 m całość sprawia wrażenie dość wysokiej puchy na kółkach, która o dziwo spełnia swoją rolę.

rosomak5

Warianty

Jak już wspominałem wcześniej KTO Rosomak to pojazd z definicji modułowy, a więc taki, który można łatwo modyfikować z zależności od potrzeb i przeznaczenia – ten niegłupi nurt towarzyszy już światowej wojskowości od drugiej połowy ubiegłego wieku, ponieważ ekonomiczniej jest produkować seryjnie wspólną bazę transportera, a potem doposażać go specjalistycznymi podzespołami wedle wymagań pola walki.

Podobnie jest z Rosomakiem – bazę stanowi kadłub na kołach, a poszczególne warianty wyróżniają wieżyczki z różnym uzbrojeniem oraz specjalistyczny osprzęt, a także instrumenty kontroli pola walki i łączności wewnątrz.

Sama budowa Rosomaka pozwala na jego modernizowanie i modyfikowanie, zatem baza jest przyszłościowa i bardzo dobrze przemyślana.

Rosomak z wieżą Hitfist-30P – najpopularniejszy wariant wyposażony w dwuosobową wieżyczkę uzbrojoną w armatę automatyczną 30mm, karabin maszynowy i 6 granatników dymnych.

KMO Rak – kołowy moździerz opancerzony na podwoziu KTO Rosomak, wyposażony w działo polowe 120mm.

rosomak2

Rosomak-M1 – modernizowana wersja wysłana na misje, wyposażona we wzmocnione opancerzenie balistyczne.

Rosomak-M1M – modernizowana wersja z osłoną przeciwko pociskom kumulacyjnym RPG-7.

Rosomak-M2/M3 – odmiany patrolowe wyposażone w obrotnicę z lekkim uzbrojeniem (karabiny, działko lub granatnik).

rosomak6

Rosomak-S – specjalna wersja przeznaczona do transportu wyrzutni Spike wraz z obsługą i sprzętem.

Rosomak-WEM – wóz ewakuacji medycznej.

Rosomak-WSRiD – wielosensorowy system rozpoznania i dozoru.

Rosomak-NJ – wojskowa „L” czyli wóz do nauki jazdy 🙂

Rosomak-WD – wóz dowodzenia.

Aktualnie rozważane są także inne warianty i modernizacje Rosomaka, m.in. wóz rozpoznawczy Rosomak-R1/R2; wóz pomocy technicznej Rosomak-WPT; wóz rozpoznania skażeń; wóz wyposażony w słowacką wieżyczkę Scipio z rosyjskim działkiem 30mm czy modernizowana propozycja fińskiego producenta z lepszym opancerzeniem i poprawioną wypornością w wodzie – Rosomak-XP.

rosomak3

Ciekawostką jest iż fiński producent w oparciu o nasze doświadczenia opracował specjalną wersję AMV2 Havoc o maksymalnej masie dopuszczalnej 32 tony, którą zaproponowano amerykańskim Marines.

rosomak4